Baza wiedzy
Poniżej prezentowane są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów dotyczące fotowoltaiki i pomp ciepła.
Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Różnią się one między sobą właściwościami, wydajnością oraz ceną.
Panele monokrystaliczne wyróżniają się największą sprawnością od 17% do 22% i mają charakterystyczny czarny kolor. Ich zaletami to: bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne, trwałość i stosunkowo duża sprawność.
Panele polikrystaliczne to moduły charakteryzują się błękitnym kolorem. Posiadają mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne (od 14% do 16%), przez co również wymagają większej powierzchni instalacyjnej. Panele polikrystaliczne doskonale sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia. Dodatkowymi ich zaletami są niska cena oraz żywotność. Dobrej jakości panele polikrystaliczne mogą posłużyć nawet do 25 lat.
Panele z krzemu amorficznego to najrzadziej obecnie spotykany rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Ich wydajność jest niska, a sprawność obniża się z biegiem czasu.
Falownik, nazywany też inwerterem, to urządzenie w którym następuje zamiana prądu stałego z paneli fotowoltaicznych na prąd przemienny o parametrach identycznych z parametrami prądu w sieci energetycznej.
Pompa ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków. Dodatkowym atutem w przypadku montażu pompy jest możliwość korzystania z funkcji klimatyzacji latem.